Українська СРР. Карта 20-х років

Пам’ятні дати

14 лютого 1925 року постановою Раднаркому України було скасовано губернії та розпочався перехід на наступну систему управління: вся тодішня територія УСРР розподілялася на округи та райони під керівництвом єдиного республіканського центру.

14 лютого 1956 року в Москві розпочався ХХ з’їзд КПРС. Таємна доповідь Микити Хрущова «Про культ особи і його наслідки» прозвучала в останній день роботи з’їзду, тобто 25 лютого, на закритому засіданні. Микита Хрущов звинуватив на той час вже покійного Йосипа Сталіна у створенні режиму, що базується «на підозрах, страху і терорі» і заявив, що він хоче зруйнувати культ Сталіна. Хрущов розкритикував широкомасштабні репресії протягом 1937-38 років, зовнішню політику Сталіна, розкривши очі людей на процеси, що відносно нещодавно відбувалися в країні. Шок серед присутніх був неймовірним, хоч про ці речі, зрозуміло, всізнали: «У залі стояла глибока тиша. Ніхто не дивився один на одного…» ХХ з’їзд КПРС став не тільки переломним моментом в історії, ознаменувавши початок так званої «хрущовської «відлиги»». Він також надав можливість продовжити реабілітацію (у більшості випадків – посмертну) жертв сталінських репресій у СРСР.

14 лютого 1928 року на честь Х річниці жовтневого перевороту було перейменовано одинадцять сіл у п’яти районах Донбасу та 13 вулиць, проспектів та площ у самому місті Сталіно (Донецьку). Так, Перша лінія стала вулицею імені Артема, Пожежна площа – площею імені Дзержинського, Михайлівський проспект – Комсомольським, Олександрівський – Пролетарським, Миколаївський проспект – Горно-Інститутським.

14 лютого 1943 року в місцевій юзівській (Донецькій) окупаційній пресі повідомлялося, що невдовзі відбудеться перший випуск ста лікарів, які пройшли підготовку на спеціальних курсах, відкритих у Юзівці 2 листопада 1942 року. Подальша доля установи, що організувала ці курси, сучасним дослідникам невідома.

Пам'тна дошка Г.Костоправу у Маріуполі

Пам’тна дошка Г.Костоправу у Маріуполі

14 лютого 1938 року розстріляли Георгія Антоновича Костоправа – грецького (румейського) поета та письменника Приазов’я. Георгій Костоправ народився 9 листопада 1903 року в селі Малоянісоль. У 1931 році Георгій Антонович починає писати румейською мовою; його перша поема була присвячена громадянській війні. З червня 1932 року Георгій Костоправ стає літературним співробітником маріупольської грецької газети «Колехтивістис». 9 березня 1933 року в цій газеті вперше було опубліковано авторський переклад Костоправа на румейську мову вірша «Заповіт» Тараса Шевченка. Георгій Костоправ – автор поетичних збірок та кількох поем, з 1934 року – член Спілки письменників СРСР. П’єси молодого літератора –  «Осіннє листя» та «Весна повертається» були поставлені в Маріупольському театрі в 1937 році. Загалом у віршах Костоправа не було ніякої, з радянської точки зору, крамоли: він, у тому числі, оспівував Леніна, партію, «світле майбутнє». Тим не менш, у рамках так званої «грецької операції» НКВС наприкінці 1937 року його було заарештовано. Реабілітували Георгія Костоправа тільки в 1957 році.

Народний календар

У цей день дівчата традиційно молилися, аби доля послала їм доброго нареченого. Взагалі цей час вважався найкращим, щоб прохати Господа подарувати сімейне щастя та добробут.

Цього дня наші предки дивилися на небо: якщо видно було зірки – це пророкувало пізню весну. Сніг 14 лютого «обіцяв» весняні дощі, а туман слугував передвісником доброї погоди.